Lentisturnauksen 5.9. tuloksia

Syksyn ensimmäinen lentisturnaus on pelattu! Lauantaina mukana oli reilusti yli 70 pelaajaa, ja hiki tuli varmasti kaikille. Varsinkin Peippaaja-kisan kokonaistilanne on todella kutkuttava! 

Tällä kertaa turnaus pelattiin pitkästä aikaa Sammon Keskuslukiolla, sillä viime vuosina tutuksi tullut Etelä-Hervannan koulu on tänä talvikautena varattu pääasiassa muihin tarkoituksiin. Takavuosista kasvaneen pelaajamäärän myötä tilat tuntuivat (kenttiä lukuun ottamatta) hieman ahtailta. Onneksi seuraavat turnaukset päästään pelaamaan upouudella Pohjois-Hervannan koululla. Seuraava turnaus onkin jo 10.10. – tsekkaa linkki tämän jutun lopusta.

Marko passaa, semi ylempi -finaalin voittaja Juha lyö.

Tällä kertaa turnauksessa oli kolme semi-, kaksi kilpa- ja yksi semi ylempi -alkulohko.  Kokonaiskilpailun reiluutta ajatellen päädyttiin siihen, ettei Peippaaja-kisan kärjen tuntumassa olevista pelaajista ketään laiteta kilpaan tai semi ylempään, vaikka peillisesti rahkeita olisikin – eikä näistä ylemmistä lohkoista lähteneille jaettu peippaaja-pisteitä lainkaan. Alkulohkojen jälkeen jakauduttiin tuttuun tapaan eritasoisiin finaaleihin.

Rentofinaalissa ratkaisut nähtiin parissa viimeisessä pelissä, joissa Deejay Mayo karkasi kilpakumppaneidensa tavoittamattomiin, ja vei näin rentofinaalin nimiinsä turvallisella neljän pisteen erolla. Harrastefinaalissa jännitystä riitti viimeiseen erään asti, mutta Jaakko Peltoluoma piti pintansa riittävän hyvin, häviten viimeisen erän vain pistein 2-1. Näin Jenna Mäkelä ja Tommi Linnavirta joutuivat tyytymään jaettuun kakkossijaan.

Semi alempi -finaalissa nähtiin todellista draamaa kahdessa viimeisessä pelissä, kun jo reilusti (tyyliin 9-3) häviöllä ollut joukkue nousi molemmissa 2-1-voittoon. Tämä ratkaisi samalla lohkovoiton, sillä sitkeä Aylwin Cal oli juonimassa nousua molemmilla kerroilla, ja varmisti näin, että kilpakumppanit pysyivät selän takana ja Aylwin pääsi nostelemaan pokaalia ennen kakkosta Andre Jardinia.

Pauliina näyttää kilpafinaalissa mallia, miten kimmoke haetaan peliin.

Semi ylempi -finaalissa nähtiin ainakin osa turnauksen tiukimmista eristä, yksi 11 p erä taisi päättyä peräti 24-22, mikä saattaa hyvinkin olla jonkinlainen ennätys. Lohkovoitto ratkesi viimeisessä erässä, jonka Juha Silvennoinen käänsi itselleen, jättäen Pasi Kalanderin ja Ilaria Tuccin jaetulle kakkossijalle. Alemman kilpafinaalin puolestaan käänsi parin viimeisen erän kirillä itselleen Antti Jämsä, Tomi Suutarin jäädessä kakkoseksi.

Kilpafinaali oli jälleen kerran todella hyvätasoinen, kuten oheisen videon pätkistä voi päätellä. Tero Javanainen pelasi elämänsä turnausta, ja pitkään näytti, että hän marssii ensimmäiseen kilpafinaalin voittoonsa. Aivan kalkkiviivoilla pokaali kuitenkin lipesi käsistä. Turnausdebytantti Tuomas Jokiniemi nousi viimeisen erän kolmen pisteen voiton turvin kilpasarjan voittajaksi 21 pisteellä. Tiukkaa kilpailua kuvaa, että lopulta jaetulla toisella sijalla oli peräti kolme henkilöä: Teron lisäksi myös Niku Hinkka ja Roosa Mikkonen, joka oli samalla turnauksen paras nainen. Tällä kertaa myös Paras Höntsyhenki -palkinto meni kilpasarjaan, sen sai Jarkko Myllynen.

Voittajan on helppo hymyillä – Tuomas Jokiniemi.

Tässä vielä kilpafinaalin tulokset:

 

1Tuomas Jokiniemi
2Tero Javanainen
2Niku Hinkka
2Roosa Mikkonen
5Hannu-Heikki Turunen
6Pauliina Merta
7Jarkko Myllynen
7Ihor Lakhtionov
7Timo Honkola
7Aleksi Mäkinen
11Jussi Leinonen
12Linda Kortelahti
13Jarmo Kuusisto

 

Kokonaiskisojen tilanteet

Koko vuoden Grand Slam -kisoissa on tämän jälkeen jäljellä enää kaksi osakilpailua: seuraava eli 10.10. pelattava joukkueturnaus ja vuoden viimeinen yksilöturnaus 14.11., jossa Iskuri- ja Peippaaja-pystit jaetaan. Iskuri-kisa alkaa näyttää selvästi kahden kaupalta.  Kisaa johtava Hannu-Heikki Turunen antoi tänään muille pienen mahdollisuuden ottaa itseään kiinni, kun hän sijoittui ”vasta” viidenneksi. Kärjen tuntumasta vain Tero pystyi tähän mahdollisuuteen tarttumaan, ja nousikin kolmoseksi, mutta ero kärkeen on todennäköisesti liian iso kurottavaksi kahdessa turnauksessa kiinni. Sen sijaan kisan kakkosella Ihor Lakhtionovilla on vielä mahdollisuudet kirkastaa kakkossijansa kullaksi.

1.Hannu-Heikki Turunen353
2.Ihor Lakhtionov303
3.Tero Javanainen237
4.Aleksi Mäkinen236
5.Jari Rämö235
6.Timo Honkola233
7.Roosa Mikkonen208
8.Anssi Tikkanen178
9.Mitja Ohtola167

Peippaaja-kisassa voittajaehdokkaita on sen sijaan vaikka kuinka monta, ja loppumetrit muodostuvat varmasti erittäin jännittäviksi. Parin turnauksen ajan kärkipaikkaa hallussaan pitänyt Lidia Lipke joutui tällä kertaa tyytymään hieman pienempään pistemäärään, ja kärkikuusikosta kaikki viisi muuta onnistuivat paremmin.

Aylwin Cal kiilasi nyt Semi alempi -lohkovoittonsa turvin Peippaja-kisan kärkeen, ja myös Taneli Sainio nousi Lidian ohi ollen nyt kisan toinen. Erot pelaajien välillä ovat varsin pieniä, ja käytännössä vähintään viidellä pelaajalla on vielä hyvät mahdollisuudet ykkössijaan, ja sitä alempaakin siihen on mahdollista yltää, jos kaikki osuu kohdalleen.

1.Aylwin Cal289
2.Taneli Sainio282
3.Lidia Lipke274
4.Maija Pocknell242
5.Jaakko Peltoluoma240
6.Tommi Linnavirta232
7.Jussi Koskimaa227
8.Jenna Mäkelä226
9.Marko Aro216
10.Mikko Lahtinen214
11.Juha Silvennoinen210

Tuttuun tapaan julkaisemme vain kärjen tulokset. Mikäli sijoituit alemmaksi ja olet kiinnostunut tietämään tarkan sijoituksesi tai pistemääräsi, kysele sitä ilkka.virjo.@hontsy.fi .

Kiitos kaikille taas mahtavasti sujuneesta turnauksesta! Seuraavan kerran pelataan siis lauantaina 10.10. Pohjois-Hervannan koululla. Tähän turnaukseen mahtuu hieman enemmän porukkaa, eli maksimimäärä on 16 seitsemän pelaajan joukkuetta. Mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa, tämäkin määrä saattaa tulla täyteen, kannattaa siis ilmoittautua ajoissa. Sen voit tehdä nyt:

Katso lisätiedot

Suoraan ilmoittautumaan 10.10. turnaukseen

Muut lähiaikojen turnauspäivät: 14.11. (taulukolla), 2.1. (joukkueilla.