Höntsyn syyskausi alkaa 18.8.!

Syyskausi alkaa ja tutut syksyn sisävuorot pyörähtävät käyntiin maanantaina 18.8.! Tarjolla isosti tuttuja suosikkivuoroja. Jalkapallon osalta jatketaan vielä ulkopeleillä syyskuun loppuun asti, sen jälkeen siirrytään futsalin pariin. Koripallo palaa ohjelmaan syyskuun alussa. 

Click here to see this page in English

  • Tutustumiskerta Höntsyssä on ilmainen! Varaat vain paikkasi varausjärjestelmästä ja tulet pelaamaan. Suosittelemme varaamaan paikan joka kerta kun tulet peleille.
  • Sen jälkeen voit pelata tuttuun tapaan kerta- ja sarjalipuilla tai kuukausimaksullisella Höntsypassilla (katso hinnasto ja tarkemmat tiedot höntsypassista) – mutta
  • Tänä syksynä voit ostaa myös kausikortin yksittäiselle haluamallesi vuorolle. Katso hinnat täältä tai mene suoraan ostoksille verkkokauppaan.

Syksyn ohjelma on tässä, sen alla pieni katsaus tilanteeseen laji kerrallaan:

Jalkapallo jatkuu siis kolmen vuoron turvin syyskuun loppuun. Keskiviikon vuoro siirtyy syyskuuksi Koivistonkylään, jossa on valot. Futsal alkaa lokakuussa, ja sille on tarjolla erinomaiset kentät, kun viime vuodelta tuttujen keskiviikon Sammon keskuslukion ja sunnuntain Kauppi Sports Centerin kylkeen tulee torstaivuoro upealla uudella Etelä-Hervannan koululla.

Koripalloa on pelattu Höntsyssä perinteisesti keskiviikkoisin Amurissa, ja niin pelataan nytkin – pelit alkavat syyskuun alussa. Jääkiekkovuorot Koulukadulla alkavat noin marraskuun puolivälissä, palataan niihin myöhemmin.

Säbä / sähly -puolella tarjotaan tutut kolme Raholan vuoroa, ja viime vuodelta tutut täyden kentän vuorot Sammon uudella koululla tiistaisin ja Kaupissa sunnuntaisin. Lisäksi on tarjolla Takahuhdissa pikkumaaleihin pelattava aloittelijaystävällinen sähly maanantaisin ja normaali koulun salin sähly keskiviikkoisin. Ohjelmaan palaa monien kovasti toivoma Vehmaisten koulun säbävuoro torstaisin – siellä käytössä on hieman täyttä kenttää pienempi kaukalo, jossa on yleensä pelattu 4 vs 4 + molarit (kuten Takahuhdissakin).

Lentopallossa tarjonta on tuttuun tapaan laajaa ja pelejä on tarjolla joka päivä. Muutoksia viime vuoteen ovat torstain vuorojen tasojen (ylempi/alempi) vaihtaminen päikseen, jotta länsipuolellekin saadaan kovempitasoinen vuoro. Sunnuntain miniturnaus aikaistuu tunnilla. Perjantain suosittua Sammon uuden koulun vuoroa emme saaneet pitää, tilalla on nyt vuoro Leinolan koululla. Viime keväänä testattu tiistain treenistartti-vuoro sai hyvää palautetta ja jatkuu nyt heti kauden alusta.

Muistathan myös lentisturnaukset, joista ensimmäinen heti lauantaina 23.8. Muut syksyn turnauspäivät ovat 27.9., 1.11. ja 27.12.

Tervetuloa mukaan Höntsyn syksyyn 2025!